Jak zacząć tworzenie systemu salonu?

maszynkaTo pytanie w ostatnim czasie pada dość często. Tworzenie systemu to tak jak tworzenie firmy. Niczym się nie różni.

Zaczynamy od wizji. Od wizji gdzie chcesz być za dziesięć lat, jak ma twoja firma wyglądać za trzy, pięć, dziesięć lat?

Ilu klientów będzie obsługiwała? Jaka będzie wartość klienta? Kto jest Twoim klientem docelowym?

Ilu pracowników będzie zatrudniała Twoja firma? Jaki będzie miała profil, gdzie będzie się mieściła, jaki będzie przynosiła dochód tygodniowy, miesięczny, roczny? Czy będzie to tylko jeden salon, czy może kilka, a może system franczyzowy?

Pisz, pisz, pisz. Puść wodze fantazji. To w końcu Twoja przyszłość. Jak ją zobaczysz taka będzie. Więc nie żałuj sobie 🙂
Im bardziej szczegółowo, tym lepiej.

Wszyscy wielcy tego świata zaczynali z wizja ko0ńca.

Jeśli nie będziesz wiedzieć dokąd jechać nie wsiądziesz do właściwego pociągu. Bardzo prawdopodobne, że twoja wizja będzie podlegała transformacji na przestrzeni czasu. To normalne. Zmieniają się warunki, zmienia się wizja. Dzięki temu firma ma szansę się rozwinąć.

Załóż sobie specjalny zeszyt, w którym tę firmę będziesz tworzyć. Krok po kroku, dzień po dniu, kartka po kartce. Noś ten zeszyt zawsze przy sobie i zapisuj pomysły. Nie wszystkie wdrożysz, ale niektóre mogą okazać się strategicznymi. Więc nie oceniaj tylko zapisuj każdy, który przyjdzie Ci do głowy.

Ktoś niedawno zadał pytanie: Po co firmie system?

Otóż system jest jak instrukcja obsługi.  Jednoosobowe stanowisko może funkcjonować bez systemu, ale z pewnością nie rozwinie się zbyt mocno.  Nawet obsługi kija ktoś kiedyś musiał się nauczyć. Dzisiaj mamy erę skomplikowanych, niezwykłych technologi, które wymagają specjalnych instrukcji, żebyśmy mogli z nich korzystać.

Tak będzie również z systemem twojej firmy Im bardziej dokładny, tym łatwiej będzie zarządzać firmą w przyszłości.

Aż dojdziesz do tego, że gdy pojedziesz na długie wakacje i po powrocie nie trzeba będzie firmy zamykać 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz