Licz na siebie

Pomyślałam, że warto tak przy okazji Świąt podziękować Wam, każdemu z osobna właściciele salonów, czyli przedsiębiorcy.

Podziękować Wam chcę za to, że jesteście tu gdzie jesteście, że podjęliście to bardzo odpowiedzialne zadanie kierowania firmą, kierowania ludźmi, których zatrudniacie.

Bo kim jest przedsiębiorca?

Cytując Gary Vaynerchuk`a „Jako szef firmy stoisz w ostatniej linii obrony. Jesteś całkowicie i za wszystko odpowiedzialny. Kiedy zdajesz sobie sprawę, że ponosisz odpowiedzialność nie tylko za siebie, swoją rodzinę i bliskich, ale też za innych ludzi, doznajesz szoku.”

Prawdopodobnie nawet sobie często tego nie uświadamiamy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na właścicielu firmy.

Cokolwiek się w niej nie dzieje, to odpowiedzialność spada na Ciebie.

– za to czy masz plan strategii firmy,

– za to, czy i kogo zatrudniasz,

– za to co dajesz swoim klientom,

– za to jak o nich dbasz,

– za bezpieczeństwo klienta w firmie,

– za bezpieczeństwo pracowników,

– za możliwość podejmowania przez nich dobrych lub złych decyzji, (tu często budzi się wiele kontrowersji J )

– i za prozaiczne rzeczy – wypłaty itp.

To ty dostosowujesz działania firmy do widzimisię polityków, z których większość nie wystawiła jednej faktury. To ty musisz znaleźć w obliczu wojny konkurencyjnej, produktowej, czy branżowej.   I to ty nie przesypiasz czasem nocy w obawie przed plajtą, albo niespodziewanymi trudnościami.

Jesteś z tym wszystkim sam/a!

Wystarczy?

Naprawdę jestem dla Ciebie pełna uznania, szczególnie, że sama prowadzę biznes 22 lata.

Dlaczego idziesz do przodu i Ci się udaje?

Bo idzie wtedy, kiedy przestajesz skupiać się na trudnościach, na tym na co nie masz wpływu (jak np. polityka), a szukasz rozwiązań.  Dopóki szukasz winnych „na zewnątrz” to masz problemy.

Jedną z rzeczy, których uczę w swoich projektach zaraz na ich starcie jest ćwiczenie wdzięczności.

Nauczyłam się go kilka lat temu, i zawsze, kiedy jest trudno, a ja skupię się na wdzięczności, pojawia się nowe rozwiązanie.

Poczucie wdzięczności za to co już masz, co udało się osiągnąć, zmienić, zrobić, zmienia Twoją koncentrację z poczucia braku, z tego czego nie udało się zrobić, na szukanie rozwiązań.

Przestajesz przejmować się tym, że ktoś się zwalnia z pracy (tworzy miejsce na zmianę, na świeży powiew), przestajesz myśleć o tym, że ktoś ukradł Twój pomysł, albo cytuje Twoje teksty podając za swoje. Masz to gdzieś.

Twoja kreatywność jest nieskończona.

A kiedy jeszcze dodasz do tego słuchanie swoich klientów i poszukiwanie dla nich rozwiązań ich problemów, to nagle Twój biznes eksploduje.

Z pewnością nie raz zdarzyło się oberwać w pysk. Chcesz dać serce, a dostajesz po twarzy. Ale to największy powód do wdzięczności Większość ludzi budzi się do działania, dopiero w takich trudnych sytuacjach.

W jednej z zamkniętych grup na Facebooku padło pytanie do przedsiębiorców „Kto z Was planuje otwarcie firmy poza Polską?” Rzadko w ciągu kilkudziesięciu minut pojawia się tak dużo wypowiedzi jak w tej sytuacji. To świadczy o tym jak polskiemu biznesowi jest dobrze 🙂

Pozostaje mi życzyć Ci wytrwałości w dążeniu!

2 komentarze do wpisu „Licz na siebie”

Dodaj komentarz